Break Out The Award Polish And Kleenex: The IAWTV Award Nominees Are In

Web television award season is right around the corner, and the International Academy of Web Television is kicking things off at CES. Premiering January 8, 2013, the IAWTV Awards will honor the best in digital entertainment with categories like “Best Educational Web Series” and “Best Variety Show.”

Web television has made great efforts to legitimize itself in the public eye. Following in the footsteps of film and television, the IAWTV Awards will look to spread the word of web television by honoring web television. There are some pretty great nominees lined up for the IAWTV Awards including our friends from “Leap Year” and the steadily nominated Fine Bros.

You can check out the full list of nominees below.

Best Comedy Web Series
Husbands

My Gimpy Life

Squaresville

The Jeff Lewis 5-Minute Comedy Hour

Wainy Days

Best Drama Web Series

AIDAN 5

H+: The Digital Series

Leap Year

The Booth at the End, Season 2

The Division

Best Variety Show

Elders React

iJustine

Kids React

Rhett and Link

The Angle Show

Best Hosted (Taped) Web Series

5 Minute FX

All Star Celebrity Bowling

DailyGrace

TableTop

Weapons of Mass Production

Best Hosted (Live) Web Series

AfterBuzz TV’s So You Think You Can Dance

Indie Intertube

My Damn Channel LIVE

Stupid For Movies

What’s Trending

Best Animated Web Series

Battlefield Friends

Do’s and Don’ts

Electric City

Krogzilla

Red vs. Blue

Best Live Event

2nd Annual Indie Intertube Awards

Bill Maher: CrazyStupidPolitics

Live in NYC

Transforming The World through Comedy

We Day Winnipeg 2011

Best Online Channel

College Humor

Funny Or Die

Geek and Sundry

My Damn Channel

Nerdist Channel

Best Documentary Web Series

Blind Judoka

Failure Club

Prodigies

Raising an Olympian

Vampires

Best News Web Series

Around the World

Newsmakers

Tech News Today

The Philip DeFranco Show

This Week in Tech

Best Educational Web Series

BOOKD

Engineer Your Space

Infinite Thinking Machine

Lovely Lady Cakes TV

The Digits

Best Male Performance (Comedy)

Zack Gold (Danny), Stockholm

Sean Hemeon (Brady Kelly), Husbands

Jeff Lewis (Jeff), The Jeff Lewis 5-Minute Comedy Hour

Jesse Lee Keeter (Brian ‘Glitch’ Banner), Glitch

Brent Spiner (Brent Spiner), Fresh Hell

Best Male Performance (Drama)

Bryan Michael Block (James Aidan), AIDAN 5

Xander Berkeley (Leed), The Booth at the End, Season 2

Brad Hawkins (Tipton), Continuum

Dylan Kussman (Charlie Madison), The Steps

Tanner Thomason (Charlie Cooper), SYNC

Best Female Performance (Comedy)

Stacy McQueen (Annette Champagne), Pretty

Teal Sherer (Teal), My Gimpy Life

Kylie Sparks (Esther), Squaresville

Alessandra Torresani (Haley), Husbands

Mary Kate Wiles (Zelda), Squaresville

Best Female Performance (Drama)

Troian Bellisario (Lauren), Lauren

Rachael Hip-Flores (Vivian), Anyone But Me

Melanie Merkosky (Raegen), Continuum

Julia Stiles (Blue), Blue

Supinder Wraich (Sandy Rai), Guidestones

Best Ensemble Performance

Anyone But Me

Leap Year

Out With Dad

Pretty

Squaresville

Best Host (Taped)

Veronica Belmont, Sword and Laser

Felicia Day, The Flog

Chris Hardwick, All Star Celebrity Bowling

Grace Helbig, DailyGrace

Larry King, Larry King Now

Best Host (Live)

Kristyn Burtt and AJ Gibson, AfterBuzz TV’s So You Think You Can Dance

Beth Hoyt, My Damn Channel LIVE

Mark Keizer and Wade Major, Stupid For Movies

Leo Laporte, This Week in Tech

Shira Lazar, What’s Trending

Best Writing (Comedy)

Brad Bell & Jane Espenson, Husbands

Scott Brown, Stockholm

Matt Enlow, Squaresville

Jeff Lewis, The Jeff Lewis 5-Minute Comedy Hour

Gabe Uhr, My Gimpy Life

Best Writing (Drama)

Ben Bays, AIDAN 5

Yuri Baranovsky and Vlad Baranovsky, Leap Year

Blake Calhoun, Continuum

Christopher Kubasik, The Booth at the End, Season 2

Dylan Kussman, The Steps

Best Writing (Non-Fiction) (This category contains a tie in the voting results)

Felicia Day, The Flog

Philip DeFranco, The Philip DeFranco Show

Grace Helbig, DailyGrace

Harry Jay Knowles and Brett A. Hart, Ain’t it Cool with Harry Knowles

Mark Malkoff, Celebrity Sleepovers

Jason Rovou, Larry King Now

Best Directing (Comedy)

Sean Becker, My Gimpy Life

Matt Enlow, Squaresville

Jeff Greenstein, Husbands

Steven Itano Wasserman, Generic Girl
Steve Silverman, Pretty

Best Directing (Drama)

Eric Small, 10,000 Days

Ben Bays and John Jackson, AIDAN 5

Tina Cesa Ward, Anyone But Me

Jay Ferguson, Guidestones

Eric Won, The Division

Best Directing (Non-Fiction)

Sean Becker, The Flog

Jack Ferry, My Damn Channel LIVE

Mark Malkoff, Celebrity Sleepovers

Danny Stolzman, Prodigies

Jeffrey Waldron, REMIXED

Best Cinematography

Jay Ferguson and Robert Barnett, Guidestones

Marco Mazzei, 10,000 Days

Brett Pawlak, H+: The Digital Series

Jason Ryan and Michael Flores, Western X

Sean Stiegemeier, Drone

Best Design (Art Direction/Production)

Andres Cubillan, H+: The Digital Series

Mimi Gramatky, 10,000 Days

Jason Mowry, AIDAN 5

Eric Whitney, Continuum

The League of S.T.E.A.M., The League of S.T.E.A.M.

Best Costume Design

Greg Aronowitz, Save the Supers

The League of S.T.E.A.M, The League of S.T.E.A.M.

Rita Riggs and Shawnelle Cherry, 10,000 Days

Lino Stavole and Stephanie Stevens, Shelf Life

Kristen Nedopak, The Skyrim Parodies

Best Makeup/Special Effects

Bandersnatch Studios, JourneyQuest Season 2

Michael Del Rossa, Bite Me Season 2

Katrina Francis and David “House” Greathouse, AIDAN 5

Nathan Shelton, Epilogue the Series

The League of S.T.E.A.M., The League of S.T.E.A.M.

Best Visual Effects (Digital)

Ben Brown and Shawn Likley, AIDAN 5

Element X Creative and Chad Briggs, Continuum

Ian Kirby, Chris van Dyck and Caleb Bouchard, H The Digital Series

Paul Lowey, Black Box TV

Written By A Kid, Written By A Kid

Best Editing

Anthony Baird and Thomas Smalley, Guidestones

Alexander Barnett, SYD2030

Blake Calhoun, Continuum

Desmond Dolly, Video Game High School

Eric Won, The Division

Best Original Music

Damon Criswell, Continuum

Tyler Durham, Epilogue the Series

Rob Gokee, Cost of Capital

Mike Jackson, AIDAN 5

Joseph LoDuca, 10,000 Days

Best Interactive/Social Media Experience

Dirty Work

Engineer Your Space

MyMusic

The Lizzie Bennet Diaries

What’s Trending

Best Supplemental Content

Guidestones

MyMusic

Pretty

Red vs. Blue

REMIXED